Belka
Niedziela, 18 Listopada 2018   imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Olsztyn - Pisz - Ełk czyli mazurskie klimaty

 
Kolejowe wycieczki StOPKA! Reaktywacja linii kolejowej Pisz-Ełk! Wakacyjna wycieczka z Olsztyna do Ełku, nie przez Korsze, Giżycko, lecz trasą przez Szczytno, Ruciane-Nida, Pisz, Biała Piska, Ełk Szyba Wschód. Piękne mazurskie klimaty, lasy, jeziora, wiejskie zagrody i nienaruszona przyroda, to wszystko widać z okna naszego pociągu SA106-007 + bonazna Powrót pociągów na odcinku Pisz - Ełk! Po dziesięciu latach przerwy na tory wraca pociąg relacji Olsztyn-Ełk przez Pisz. Reaktywacja połączenia kolejowego była możliwa dzięki remontowi odcinka torów między Piszem a Ełkiem. Pociągi wróciły na zamknięty od 10 lat odcinek Ełk-Pisz. Wznowienie połączeń kolejowych wymagało generalnego remontu torowiska. Dzięki niemu, nowy tabor będzie osiągał prędkość do 50 km/h a nie, jak przed dziesięciu laty -- 30km/h. Relacja kolejowa połączy miejscowości Olsztyn-Szczytno-Pisz-Biała Piska-Drygały-Ełk. Połączenie będzie przedłużeniem obecnej relacji Olsztyn-Pisz. Pociąg kursujący na tej trasie pojedzie również do Ełku. Wyjeżdżając z Olsztyna o godz. 15:54 na miejsce dotrze o 19:21. Dzięki tej zmianie mieszkańcy miejscowości takich Biała Piska, Drygały czy Nowa Wieś Ełcka uzyskają po tylu latach przerwy połączenie kolejowe z Olsztynem, Ełkiem i Piszem. Nowe połączenie jest wpisane w rozkład jazdy do 11 grudnia 2010r. olsztyn.com.pl ....................................................................... Ostatni pociąg pojechał w 2000 r. To powrót na szlak Chaszcze na torach z Ełku do Pisza wycięli bezrobotni, a 1 lipca na trasę wrócił pociąg. Dyżurna ruchu Grażyna Szporak (po prawej) odprawiała 10 lat temu ostatnie pociągi do Pisza. Konduktorka Janina Grabowska z radością powitała swoją koleżankę na dworcu w Ełku. Pierwszy szynobus przyjechał na stację Ełk, 1 lipca o godz. 19.28. Zgodnie z planem. Na tę chwilę czekały pielęgniarki, które dojeżdżały czym tylko mogły na nocne zmiany w ełckich szpitalach. Czekali też kolejarze. To szansa na utrzymanie miejsc pracy. Po 10 latach mieszkańcy ośmiu miejscowości na trasie Pisz-Ełk mają znów dobrą komunikację. Wczoraj uroczyście otwarto linię, którą po 122 latach użytkowania zamknięto w 2000 r. O godz. 13.10 na peron w Ełku wjechał pociąg z VIP-ami. Spóźnił się... 40 minut. -- Witano nas. Dzieci z kwiatami dziękowały nam w Pogorzeli Wielkiej -- tłumaczy spóźnienie Jerzy Szarmach, dyrektor Warmińsko-Mazurskich Przewozów Regionalnych. Reaktywacją szlaku zajęły się razem z PKP samorządy Ełku, Pisza i Białej Piskiej. -- Przez 3 lata na torach pracowało 40 bezrobotnych, wydaliśmy na nich 350 tys. zł -- mówi prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. wspolczesna.pl

 


KPinfo
 
Data pliku video: 2011-01-06, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  piski

  Powiat piski -powiat w województwie warmińsko-mazurskim ma swoją siedzibę w mieście Pisz. Został on utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, a także cztery miasta: Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida.

  W powiecie panuje najwyższy poziom bezrobocia w skali całego województwa i wynosił on 29,3% w 2014 roku.

  Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu odnajdą tu dla siebie prawdziwy raj. Zieleń i zapach lasu przyciągają wielbicieli pieszych wędrówek, a jest gdzie spacerować. Można wybrać się m.in. do Puszczy Piskiej, której 90% powierzchni zajmują bory sosnowe. Fani wypoczynku nad wodą powinni zawitać do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz lasów w jego skład wchodzi 20 dużych jezior, na czele ze Śniardwami – największym jeziorem w kraju.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola