Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

PISZ ,JEZIORO ROŚ I KANAŁ JEGLIŃSKI Z LOTU PARALOTNIĄ 2013R ZOBACZ PIĘKNO POWIATU PISZ

 
Latał na skrzydle tandemowym SWING TWIN i silniku JPX pilot Rafał wraz z żoną Małgorzatą i Gosią z Mazury Paralotnie .Loty odbywały się nad miastem Piszi i okolicami Gminy Pisz .Bardzo pięknie lata skrzydełko tandemowe od Waltera .Polecamy do latania z pasażerem .Bardzo spokojne i łatwo wstaje . Zdjęcia i filmy wykonały dwie Małgorzaty . Roś -- jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim w województwie warmińsko-mazurskim na południowy wschód od jeziora Śniardwy, ok. 2 km na północny wschód od miejscowości Pisz. Kształtem przypomina odrębne baseny, składa się z trzech prawie równoległych rynien połączonych łagodnymi zakolami. Łączna długość wszystkich rynien wynosi ok. 25 km. Ma dość rozbudowany system połączeń rzeczno-kanałowych z wieloma zbiornikami, m.in. Kanałem Jeglińskim poprzez jezioro Seksty z jeziorem Śniardwy. Występują dwie zatoki: Rudzka i Bylicka. Pomiędzy częścią centralną a północną jeziora rozciąga się Półwysep Piechowski. Drugi półwysep to Czarny Róg, na którym leży osada o tej samej nazwie. Bogata rzeźba dna, o podłożu piaszczystym ze zmienną głębokością, nieregularny kształt oraz urozmaicona linia brzegowa. Na brzegach rozciągają się podmokłe łąki, a w części południowo-wschodniej i centralnej znajdują się lasy. Północne ramię jeziora jest bardzo płytkie i zarośnięte, głębokość nie przekracza tu 1 metra. Do jeziora uchodzą: Wilkus, Święcek, Konopka, a wypływa rzeka Pisa. W trzcinach przybrzeżnych gnieździ się wodne ptactwo. Jest tutaj więcej perkozów, czapli i różnych gatunków kaczek, niż na bardziej uczęszczanych wodnych szlakach. Wysoko nad taflą jeziora krążą ptasie drapieżniki. Nazwę Roś ustalono urzędowo w 1950 r. Kanał Jegliński - najdłuższy kanał mazurski na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Kanał Jegliński ma długość 5250 m i powstał w latach 1845 - 1849 z inicjatywy króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV[1]. Kanał łączy jezioro Roś, jego najbardziej wysuniętą odnogę, z jeziorem Seksty. Pierwsza droga (z Maldanina do Czarnego Rogu) przecina kanał w jego części południowej, następna ze wsi Jeglin do Szczech Wielkich. Przez kanał przechodzi też most kolejowy nieczynnej linii Pisz-Orzysz. Obok wsi Karwik znajduje się śluza Karwik. Istniejący tam jaz spiętrza wodę w Śniardwach o 1 m wyżej w stosunku do poziomu wody w jeziorze Roś. Znajdująca się przy jazie śluza umożliwia ruch większych jednostek pływających. Śluza ma komorę długości 45 m, a szerokość wrót wodnych wynosi 7,5 m, głębokość przy średniej wodzie 1,5 - 2,0 metra. Śluza wybudowana została w latach 1845--1849 — w miejscu: Kanał Jegliński Strona miasta Pisz pisz.pl

 


mazuryparalotnie
 
Data pliku video: 2013-08-10, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    piski

    Powiat piski -powiat w województwie warmińsko-mazurskim ma swoją siedzibę w mieście Pisz. Został on utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, a także cztery miasta: Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida.

    W powiecie panuje najwyższy poziom bezrobocia w skali całego województwa i wynosił on 29,3% w 2014 roku.

    Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu odnajdą tu dla siebie prawdziwy raj. Zieleń i zapach lasu przyciągają wielbicieli pieszych wędrówek, a jest gdzie spacerować. Można wybrać się m.in. do Puszczy Piskiej, której 90% powierzchni zajmują bory sosnowe. Fani wypoczynku nad wodą powinni zawitać do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz lasów w jego skład wchodzi 20 dużych jezior, na czele ze Śniardwami – największym jeziorem w kraju.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola