Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Renesans polskiej kuchni. Czy udaje nam się łączyć tradycję ze zdrowym odżywianiem?

Data publikacji: 2017-10-26, Data modyfikacji: 2017-10-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Renesans polskiej kuchni. Czy udaje nam się łączyć tradycję ze zdrowym odżywianiem?

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat kuchnia polska była mocno zaniedbywana. Obecnie powoli się odradza. Z dużą chęcią sięgamy do naszej tradycji kulinarnej i czerpiemy z niej, co najlepsze. Co ważne, nie zamykamy się przy tym na wpływy kuchni zagranicznych, które mają nam wiele do zaoferowania.

Nadrabiamy zaniedbania

„W tej chwili mówimy o zupełnie nowym pokoleniu kucharzy. Myślę, że jest to część nowego rozdania, jeżeli chodzi o kuchnię polską. Przez ponad 40 lat była ona zaniedbana. Dziś ją odbudowujemy […]. Staramy się wydobyć przede wszystkim z naszych tradycji i z naszych produktów coś więcej niż to, co zakodowało się w głowach po II wojnie światowej” – stwierdza w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire PL Paweł Oszczyk, „Szef Roku” Żółtego Przewodnika Gault&Millau Polska 2016, członek Rady Programowej programu Szef dla Młodych Talentów.

Nie zamykamy się na wpływy obce

Wydaje się, że Polacy zaczynają gotować zdrowiej. Wzrasta nasza świadomość odnośnie do tego, co jemy i w jaki sposób przygotowujemy swoje posiłki. W dużym stopniu wiąże się to z tym, że jesteśmy coraz bardziej otwarci na inne tradycje kulinarne. Chętnie podróżujemy po świecie, próbujemy zagranicznych dań i uczymy się czegoś nowego, dzięki czemu możemy wykorzystywać zdobywane doświadczenia w swojej własnej kuchni.

Ciągle jest sporo do zrobienia

Mimo zachodzących korzystnych zmian wiedza gastronomiczna Polaków nadal pozostawia wiele do życzenia. Przykładem jest nasze podejście do wołowiny. „Wiedza na jej temat jest bardzo podstawowa i bardzo historyczna. Znamy ją tylko jako mięso zawsze twarde jak podeszwa […]. Nie umiemy jej jeść” – mówi Tomasz Górski, starszy specjalista ds. mięsa w MAKRO Polska. Jeśli chodzi zaś o samo przygotowywanie potraw, „najczęstszym błędem jest używanie zbyt dużych temperatur do mięs. Bardzo często jest nadużywana domyślna temperatura 180°C, a mięsa mogą spokojnie być przyrządzane w dużo mniejszych temperaturach i w krótszym czasie” – zauważa Wojciech Harapkiewicz, szef kuchni restauracji Babinicz w kompleksie Dworzysko w Szczawnie-Zdroju, członek Rady Programowej programu Szef dla Młodych Talentów, skierowanego do młodych kucharzy stawiających pierwsze kroki w karierze, w ramach którego są organizowane comiesięczne bezpłatne spotkania edukacyjne dla uczniów szkół gastronomicznych (Miksery Kulinarne).

infowire.pl, Źródło artykułu: infowire.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    piski

    Powiat piski -powiat w województwie warmińsko-mazurskim ma swoją siedzibę w mieście Pisz. Został on utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, a także cztery miasta: Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida.

    W powiecie panuje najwyższy poziom bezrobocia w skali całego województwa i wynosił on 29,3% w 2014 roku.

    Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu odnajdą tu dla siebie prawdziwy raj. Zieleń i zapach lasu przyciągają wielbicieli pieszych wędrówek, a jest gdzie spacerować. Można wybrać się m.in. do Puszczy Piskiej, której 90% powierzchni zajmują bory sosnowe. Fani wypoczynku nad wodą powinni zawitać do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz lasów w jego skład wchodzi 20 dużych jezior, na czele ze Śniardwami – największym jeziorem w kraju.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola