Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

,,Pisz kiedyś i teraz,, - Stacja PKP

 
Pisz posiadał podobne zaplecze techniczne jak stacja w Orzyszu. Za dzisiejszym dworcem PKS znajdowała się pięciostanowiskowa parowozownia z obrotnicą i stacją nawęglania, po której pozostały betonowe "megality" (podpory żurawi węglowych) oraz budynek ukryty w krzakach. Szczególnie okazała jest tutejsza wieża ciśnień wraz z budynkami pomocniczymi i dwoma zabytkowymi żurawiami wodnymi (pamiętam jeszcze wodowania parowozów!). Po północnej stronie stacji wybudowano solidną rampę przeładunkową z obszernym placem i barakami magazynowymi. Druga, nieco mniejsza, znajduje się po stronie południowej, bliżej wyjazdu na Ełk (ul. Dworcowa). Ze stacji wychodziły trzy zasadnicze tory szlakowe: na Orzysz, Ruciane-Nidę oraz nietypowo wspólny tor na Ełk i Dłutowo. Od zasadniczych torów przejazdowych odchodziły także bocznice: na zachód do bindugi- małego portu na Pisie (tor równoległy do ełckiego), na teren cegielni (rozgałęzione za nastawnią zachodnią) oraz do parowozowni i stanowisk pobierania węgla (w rejonie wieży ciśnień). Być może bocznica do bindugi była pozostałością przygotowań do rozbudowy mostu pod drugi tor (odrębnie na Ełk i Dłutowo). Hipoteza prawdopodopobne o tyle, iż po obu stronach Pisy były dwu- i trzytorowe dojazdy! W miejscu obecnej bocznicy "Sklejki" funkcjonowała kolejka wąskotorowa obsługująca piskie zakłady drzewne. W okresie międzywojennym z węzła piskiego odjeżdżało codziennie kilkanaście par pociągów osobowych we wszystkich kierunkach, z najdłuższym kursem do Królewca przez Ruciane-Lidzbark-Cynty. Co ciekawe, w Niemczech już od 1934 roku rozpoczęto wprowdzanie do ruchu wagonów motorowych VT 137, które przejęły niemal caly ruch pasażerski na linii Olsztyn-Pisz-Elk. Dopiero wojenne ograniczenia (VT zabrano dla potrzeb Wehrmachtu) i braki paliw ropopochodnych zmusiły do powrotu trakcji parowej. Ówczesna tablica z rozkładem jazdy (1944 r.) mogłaby przyprawić dziś o zawrót głowy!!!/ starejuchy.pl/

 


aldona smok
 
Data pliku video: 2017-04-02, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  piski

  Powiat piski -powiat w województwie warmińsko-mazurskim ma swoją siedzibę w mieście Pisz. Został on utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, a także cztery miasta: Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida.

  W powiecie panuje najwyższy poziom bezrobocia w skali całego województwa i wynosił on 29,3% w 2014 roku.

  Miłośnicy spędzania czasu na świeżym powietrzu odnajdą tu dla siebie prawdziwy raj. Zieleń i zapach lasu przyciągają wielbicieli pieszych wędrówek, a jest gdzie spacerować. Można wybrać się m.in. do Puszczy Piskiej, której 90% powierzchni zajmują bory sosnowe. Fani wypoczynku nad wodą powinni zawitać do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz lasów w jego skład wchodzi 20 dużych jezior, na czele ze Śniardwami – największym jeziorem w kraju.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola